1

Téma: TS-820

Tranzistorový s lampama na konci
http://www.universal-radio.com/catalog/hamhf/ts820L.jpg

2

Re: TS-820

Nedávno jsem si tento legendární kousek pořídil. Koupil jsem jej nefunkční za docela rozumnou cenu. Chyběl jeden kondenzátor 100u/500V a druhý byl evidentně vytečený. Podařilo se mě sehnat přiměřenou náhradu stejné velikosti.
http://db.elektrotest.cz/images/kemet.jpg
Ostatní kondenzátory byly k mému překvapení v dobrém stavu, kapacita většinou +30% nad nominál a ESR poloviční v porovnání se současnými kvalitními kondenzátory. To mě velice překvapilo, protože jsem počítal, s tím, že budu muset všechny vyměnit. Abych byl přesný, tak tantaly byly všechny na výměnu. ESR tantalů bylo kolem 20 ohm. Při dalším oživování jsem zjistil, že u některých tranzistorů jsou hodně ujeté pracovní body. Po vypájení tranzistoru 2SC460B jsem zjistil, že má betu kolem 20. Podle značení měl mít 60 - 120. nakonec jsem je vyházel všechny. Bety  se pohybovaly v rozmezí 5 -60. To je první případ, kde se stářím zhoršily parametry tranzistoru se kterým jsem se setkal. Na netu jsem našel podobné zkušenosti i jiných opravářů. Jednalo se o nějakou vadnou sérii od Hitachi. Všechny jsem nahradil 2SC945 s hfe 200, ve dvou případech byla nutnost upravit bázový odpor kvůli dostavení pracovního bodu.
Další problém byl v digitální stupnici, ta byla jak barevná hudba, sice něco ukazovala, ale na jednotkách kiloherců pořád jakoby problikávala 1 a 0 přes aktuální hodnotu. Podle návodu na internetu bylo potřeba proletovat nějaké propojky. Toto už ale udělal předchozí majitel. Chyba byla ve vyrovnávací paměti 7475. Tak jsem tam zaletoval starou poctivou teslu a stupnice už zobrazuje to co má zobrazovat.
http://db.elektrotest.cz/images/dg_st_820.jpg
Další nectností byl příliš velký šum mezifrekvence při plném zesílení. Při odpojeném vstupním konektoru bylo na výstupu mf 65 mV. Nahradil jsem původní 3SK35 tesláckými KF907 a rázem byl šum pod 3 mV. Je zajímavé, že vstupní tranzistor nějaký vlastní šum nezanáší. Co se týká TX části tak lampy se zdají v pořádku a nějak to vysílá. Pracuji teď na zatěžovacím odporu, abych mohl dále nastavovat tento historický kousek