1

Téma: TR-851

Tak jsem se posunul zase o kousek výš, tedy jen kmitočtově. Konečně dorazil Kenwood TR-851 z japonska.
http://elektrotest.cz/files/images/ham/TR-851.jpg

2

Re: TR-851

Byť jsem kupoval TR-851 hlavně pro SSB provoz, tak první testy funkčnosti jsem musel provádět na FM kanálech, neboť na SSB mimo závodní časy nikdo nevysílá ani neposlouchá. K mému údivu, jsem zjistil, že japonci používají 10 kHz rastr pro FM a odskok na převaděčích mají 5 MHz, na rádiu lze zvolit pouze + -, nebo nic. Naštěstí mají 2 kanály v paměti uložitelné s libovolným odskokem. Naprogramovat OK0BH bylo tedy celkem snadné, problém nastal s kmitočty pro OK0BRN, který bych chtěl používat nejvíce. Dostat se na kmitočet 439,375 a 431,775 se mě zdálo nemožné a začal hledat možnost "přediodování" na EU verzi.
  Pak jsem ale náhodně zjistil, že při návratu z USB na FM, zůstane USB kmitočet na displeji a je i funkční, dokud se nesáhne na nějaký ladění, který to zarovná na desítky kilohertz. Takže cesta na přijímaný kmitočet je otevřená, tlačítkem M se displejový kmitočet uloží a při volbě 9. nebo 0. kanálu čeká na zadání vysílacího kmitočtu, ale zde nelze jinak než laděním, tj. v rastru 10 kHz. Naštěstí je tu ještě jedna možnost, že dokáže přečíst kmitočet z kteréhokoli direktního kanálu (1 - 8). A je vyhráno, přes USB si dočasně uložit požadovaný kmitočet do některé direktní paměti a od tam ho potom přenést do druhé frekvence splitových kanálů.

3

Re: TR-851

S transcívrem jsem odjel první Moon závod, chodí asi dobře, jen na SSB byl kmitočet posunutý o 1,5 kHz dolů. Zkontroloval jsem tedy XCO a naměřil jsem 276,48015 MHz (za násobičem 27x) což ukazuje na odchylku 150 Hz, doladil jsem to po zahřátí pod toleranci +-50 Hz a možná bude třeba doladit nosný 9 MHz.

//Vzhledem k deklarované kmitočtové stabilitě 20 ppm, považuji za problém vyřešený.

Poznámka pod čarou, asi se v tom vrtal nějaký kutil z japonska, neboť byly přehozeny samořezné šroubky do plechu s metrickýma do 3 mosazných sloupků. Viz foto.

http://elektrotest.cz/files/images/ham/pll.jpg